Příprava stěhování

Na této stránce jsme si vzali za úkol napovědět jakým způsobem by se měl člověk, který plánuje stěhování, připravit a díky tomu zefektivnit stěhovací proces. Čím jsou delší prostoje stěhovací firmy, tím více zaplatíte.

  1. Termín, ten by měl být jasný vždy. Do kdy se má byt (nemovitost) opustit, na kdy plánujete rekonstrukci či jen vyklizení pozůstalosti a tedy na kdy si objednat stěhovací firmu. Ne vždy se vám může podařit sehnat stěhovací společnost (ke konci měsíce může mít více lidí stejný nápad).
  2. Výběr stěhovací firmy se může zdát jako triviálnost, prostě chci ušetřit, obvolám několik inzerátů a nejlevnější vyhrává. Pokud si představíme výběrové řízení ve státní správě, máme přesně tento scénář. Myslím si však, že referencí stěhovací společnosti by neměla být pouze cena. Stěhování probíhá v životě člověka jen několikrát za život. Sociologický ústav AV ČR ve své zprávě (viz níže) uvádí, že jen 7% obyvatel ČR starších 19 let se stěhovalo vícekrát než třikrát. Většina obyvatel ČR se tedy za svůj život stěhuje jen několikrát. Např. od rodičů, společné bydlení s partnerem, rozvod, změna zaměstnání, koupě bytu s novým partnerem. Takových událostí není mnoho, nekažte si proto vzpomínku na začátek bydlení v novém, špatnou zkušeností se stěhovací společností. Zjistěte si o společnosti co nejvíce informací z recenzí či referencí na různých webových stránkách a až poté řešte otázku ceny, neboť to co ušetříte za stěhovací služby, můžete zaplatit na škodách.
  3. Stěhovací firmu jsme si zarezervovali včas, nyní začínají přípravy na samotné stěhování. Obvykle stačí začít týden až dva týdny před plánovanou akcí. Obalový materiál si můžete většinou zajistit od obchodních řetězců (krabice od banánů, apod.) nebo mnoho stěhovacích společností nabízí k zapůjčení vlastní krabice za úplatu.
  4. Balení je tou nejvíce únavnou částí stěhování, dáváte pozor, abyste dávali křehký materiál do ochranného obalu, protože žádná stěhovací firma vám neuzná reklamaci za věci, které jsou špatně zabalené. Knihy a těžší věci ukládáme do krabic, které však nepřetěžujeme, měli bychom být schopni tyto krabice sami uzvednout. Přetížené krabice se mohou samovolně rozložit při přenosu do auta nebo z auta a Vaše věci se mohou poškodit.
  5. A nastává den stěhování a nakládka Vašich věcí do nákladního auta, konečně jste se dočkali, stěhovací firma přijede a začnou Vaše věci nakládat. V této fázi není dobré stěhovákům řídit jejich činnost, přesně vědí, jak mají věci do auta nakládat. Pokud je vidíte, jak vám odnášejí nábytek, rozhodně jim s ním nepomáhejte. Pokud se vám něco stane, nikdo vám zdravotní pobyt v nemocnici platit nebude.
  6. Na místě vykládky platí pravý opak, než při nakládce. Mužete si koordinovat ukládání přinášených boxů, nábytku či jiných věcí do bytu, protože jen vy víte, kde co bude v budoucnu stát a tím si můžete ušetřit spoustu energie, kterou budete potřebovat na vybalování.

A je to, už jste přestěhovaní!

Víme, že ne vždy to vše probíhá tak hladce jak je popsáno výše. Můžete mít špatnou zkušenost se stěhovací firmou nebo stěhovací firma byla úžasná, ale sousedé si stěžovali, protože se stěhování protáhlo do nočních hodin (naše vlastní zkušenosti) nebo úplně jiné komplikace, které Vám stěhování znepříjemnily. Ale pokud zrovna stojíte před touto životní událostí, přejeme, ať se vše podaří.

Zde vkládáme vlastní upravenou verzi na youtube:

Hodnocení firmy Martin Žezlo - stěhování, vyklízecí práce - NejŘemeslníci.
Náš certifikát v Evropské databance